Pakomentuokite, prašom

„Pasiimsiu. Jei nenešiosiu, tai išmesiu ar parduosiu – vis tiek nebrangu.“

Vieną dieną nusprendžiau, kad noriu sumažinti skaičių, kiek kartų kasdien yra ištariamas šis sakinys. Tai atsitiko susipažinus su haul’u. Tai toks video žanras, kuriame vlogeris apžvelgia savo naujausius pirkinius. Liūdniausia dalis – tas apsipirkimas ir maišas naujų drabužių dažniausiai yra laisvalaikio rezultatas. „Nežinau, kodėl tiek prisipirkau, dalies tikriausiai net neužsivilksiu…“; – mes tikrai dažnai perkam ne dėl to, kad reikia, o dėl to, kad smagu. Pagalvok, jei būtų madinga, nuobodžiaudami galėtume sodinti jurginus. Tada miesto savivaldybės problema būtų ne kaip sutvarkyti dviračių takus, o kaip nugenėti gėles.

Kaina –„viskas 5 svarai“ su žvaigždute. Beprotiško pirkimo kaina yra vaikų išnaudojimas, griūvantys fabrikai trečiojo pasaulio šalyse, chemikalai, nualinta žemė, nekokybiški gaminiai ir nepavalgydinamas noras turėti viską, kas madinga. Visą tai suka fast fashion variklis, kurio tikslas – pagaminti ir mums parduoti kuo daugiau produktų. Greitoji mada „nukelia“ dizainus nuo podiumo į parduotuvių lentynas per trumpą laiką, kad paprasti vartotojai jau netrukus galėtų vilkėti tai, ką matė Milano ar Niujorko mados savaitės apžvalgoje.

Žiūrint iš mūsų pusės, pasiekiamumas nėra blogai. Nerimą kelia didėjantis nepasitenkinimas dar prieš mėnesį pirktais drabužiais, pyktį – kaip daiktai atrodo juos padėvėjus keletą kartų ir tada tas „neturiu, ką apsirengti” tampa pateisinamas.

Šioje vietoje galima šiek tiek atsikvėpti.

Fast fashion pasipriešinimui atsirado oficialus judėjimas kita kryptimi – slow fashion. Tai – ne laikinos sezoninės mados, kurios ateina ir nueina nepamojavusios, bet tvarios mados judėjimas. Keli pavyzdžiai, kurie glaudžiasi po lėtosios mados stogu:

– dizainerių produktų pirkimas,

– apsipirkimas vintažinėse ir padivukuose,

– nebereikalingų drabužių pardavimas,

– eko medžiagų pasirinkimas,

– kokybiškų daiktų pasirinkimas, kurie groja ilgiau ir yra pataisomi,

– mados produktų vartojimo lėtinimas perkant mažiau ir rečiau.

Visa tai gražiai susiveda į tris žodžius: konceptualizmas, minimalizmas, funkcionalizmas ir mano pažadą sau: „geriau vienas, bet mylimas“, kurie per gerus metus tapo tinklaraščiu „ilgam“. Jo ateityje: metus lenkiantys dizainai ir dizaineriai, patarimai, kaip būti stilingu „avansu“, šiek tiek nepasitenkinimo laikinumu ir daug pasigėrėjimo kokybe, stiliumi ir funkcionalumu.

FNHSJBO9PA (1)

4 thoughts on “Pakomentuokite, prašom

 1. Labai pritariu ir labai laukiu laiko, kai greita mada užleis savo pozicijas lėtai madai. Visi kalba apie ekologiją, vartotojiškumą, žmonių teises, tačiau vienkartinių drabužių gamintojai klesti kaip dar niekad neklestėjo.
  Baisiausia, kad ir norint – susirasti kokybę dabar nėra visada paprasta. Nusipirkau 3 poras tikrai originalių Levi’s džinsų ir po kelių skalbimų iš jų nieko neliko. Žiūriu – made in Pakistan. O tai bėda. Reiškia norint nusipirkti gerus džinsus – turiu pirkti arba šiaurės/pietų amerikoje gamintus levaisus, arba neprotingai brangius(atsižvelgiant į žaliavos kainą) nišinius džinsų gamintojus, kurie naudoja normalų raw denim.
  Kas yra gerai, tai kad, iš vietinių naujos kartos dizainerių kartais galima vieną kitą normalios kokybės drabužį nusipirkti. Ir dėl batų dabar ramiau, nes Vilniuje dabar galima Loake nusipirkti. Tuos batus galima nors ir 10 metų nešioti (kas kelis metus nusiunti į gamyklą, kad padą pakeistų ir toliau varai. fantastika).

  Like

  1. Pritariu pritarimui. Dažnu atveju parduoda ne drabužį, o trenduką. Geriausias man New Yorkerio šūkis, kuris savo “fast fashion” krypties net nesibodi ir kviečia “Dress for the moment”.

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s