Ačiū poliesteriui už natūralias medžiagas

Tvarioji mados banga, atrodo, grąžina tradicines vertybes – mes vėl suprantame rankų darbo kainą, atsisukame į gamtą ir natūralias medžiagas. Čia noriu nukeliauti į XX a. vidurį bei padėkoti poliesteriui, kuris padėjo sugrįžti prie natūralumo.

Apie viską nuo pradžių: pokarinis industrijos sprogimas išaugino viduriniąją klasę, kuri tapo jėga atstatant šalių ekonomiką. Vakarų pasaulyje atlyginimai dvigubėjo, miestai plėtėsi, vis daugiau moterų žengė į darbo rinką, o 1957 m., Baby boom metu, kūdikis gimdavo kas 7 sekundes. Auksinis kapitalizmo laikotarpis atnešė socialinę gerovę ir suvokimą, kad vidurinioji klasė gali turėti viską už sąžiningo darbo atlygį. Ir iš dalies tai buvo tiesa.

Masinė gamyba padėjo mažinti kaštus ir pagaminti daugiau daiktų už mažesnę kainą. Be to, atsirado pigesni pakaitalai: jei maisto industrija turėjo to laikmečio simboliu jau tapusį derinį bulvytes ir kolą, tai tekstilės industrija – poliesterį. Šis sintetinis audinys tapo vienu iš įrankių madą padaryti pasiekiama viduriniąjai klasei.

Medžiaga, kuri yra pagaminama pigiai ir greitai, vertinta dėl patvarumo: glamžyk, skalbk, tempk – ji sugrįžta į savo vietą ir yra sunkiai sudėvima. Taigi, 1951 m. Amerikoje poliesteris pristatytas kaip stebuklinga medžiaga, kurios nereikia lyginti. Nuo tada jis tapo toks populiarus, kad gamyklos pradėjo dygti visoje Amerikoje, dažniausiai įsikurdamos buvusiose naftos stotelėse, o tarp 1981-83 m. atliktų tyrimų metu paaiškėjo, kad 89% žmonių nebeskiria poliesterio nuo natūralių medžiagų kaip medvilnė, vilna ir šilkas. Gal ir normalu, nes mados industrija nukreipė fokusą į tai, kaip drabužis atrodo, o ne iš ko yra pagamintas.

Tačiau netrukus poliesteris susilaukė kritikos dėl poveikio jautriai žmogaus odai. Be to, jo gaminama buvo tiek daug ir taip pigiai, kad kokybė pradėjo nebetenkinti pirkėjų – Amerikoje garsiai nuskambėjo sarkastiška TV šou vedėjo Johnny Carson replika, kad poliesteris naudojamas net gėrimų buteliukams. Iš tiesų, juk poliesterio kilmė ta pati – tai naftos produktas – ir jo gamyba bei vartojimas lemtingai prisideda prie globalinio atšilimo.

Poliesteris vis dar išlieka viena labiausiai naudojamų medžiagų drabužių gamybai, iškeldamas mados industriją į antrą vietą atšilimo priežasčių sąraše. Nepaisant to, savo statusą susigrąžina vilna, medvilnė, šilkas, kurie kiekvieną sezoną po žingsnelį grįžta net į didžiųjų pardavėjų lentynas. Kol vieni didina raides drabužių sudėties etiketėse, kiti internetinėse parduotuvėse jau leidžia filtruoti drabužius pagal medžiagą. Šie ženklai neleidžia suabejoti – natūralumas tikrai yra tema, kurią mados industrija akcentuos ateinančius metus.

1pol

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s