Atsisveikinimas su American Apparel

www.americanapparel.com adresą vesdavau su ties kiekviena raide kylančiu pulsu. Žinodavau, kad čia akis galėsiu pavarvinti į tai, kas natūralu, gaivališka ir seksualu. Neperspausiu pasakydama, kad be to, jog AA formavo mano požiūrį į stilių, jie tapo mano kūno ir minčių laisvės simboliu. Pati American Apparel istorija komplikuota kaip paauglystė, bet dabar, paskelbus apie bankrotą, drąsiai galiu jiems padėkoti už tris dalykus:

1. Kūno laisvę

Jei dabar prekių ženklai rodo netobulus modelius iš solidarumo arba, kaip Prancūzijoje – dėl teisėsaugos, tai American Apparel nuo 97-ųjų buvo pankas. Jam Photoshop’o reikėjo tik uždėti logotipui. Nuotraukose suvelti plaukai, įžūliai iš ekrano spoksantys speneliai, ne Barbės pažastys – tai iš esmės skelbė laisvę žmogiškumui. AA, ačiū, kad mano kartai padėjai atsikratyti reklamos kompleksų ir priimti kūną tokį, koks jis yra. Ir dar – atleidžiu už perspaustą seksualumą – man to reikėjo, nes mama pasakoti nedrįso.

2. Ikonas

Lietuvoje apie American Apparel žinojom mažai, mus dažniausiai pasiekdavo jų ikonizuoti drabužiai, kai kurie dar įkišdavom nosį į parduotuves užsienyje. Jei būtume žinoję, o Amerikoje teoriškai taip ir buvo – hipsterių šventasis raštas laisvai galėjo būti American Apparel katalogas, o dievas – įkūrėjas Dov Charney. American Apparel nešė 90-ies vėliavą, aukštai kėlė liemenį, kojines ir žemai leido iškirptes. Man tai buvo savotiškas stiliaus vadovėlis.

3. Made in USA

Lenkiu galvą žmogiškumui. American Apparel buvo didžiausi drabužių gamintojai Šiaurės Amerikoje. Tai reiškia, kad: visi jų drabužiai buvo kruopščiai siuvami Kalifornijos fabrike; visi darbuotojai dirbo legaliai; visi turėjo socialines garantijas. AA taip pat padėjo įdarbinti imigrantus ir gynė mažumų teises.

American Apparel pabaigos nepavadinčiau fiasko. Jie tapo greitosios mados, kurią mes pasirinkom, auka. Kai AA pasirodydavo ikoniškas drabužis už sąžiningą kainą, H&M’e netrukus kabėdavo tris ar keturis kartus pigesnis, tik pagamintas Bangladeše nežmoniškomis sąlygomis. Jausmas, lyg sukčiaudama laimėtų priešininkų komanda – 1:0 greitosios mados naudai.

aaaa3aa2

One thought on “Atsisveikinimas su American Apparel

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s